Dátum: 16.09.2024
  • Tlačiť stránku
  • Archívny InfoLib
  •  
  •  
  • rss

Spät

Verejné vyhlásenie SSKK k súčasnej situácii v kultúre

15.08.2024
Spolok slovenských knihovníkov a knižníc, najstaršie knihovnícke profesijné združenie na Slovensku, ktoré združuje knihovníčky a knihovníkov, bibliografky a bibliografov, informačných pracovníkov a pracovníčky ako aj knižničné, bibliografické a informačné pracoviská v Slovenskej republike, ktorý je zároveň národným asociovaným členom International Federation of Library Associations and Institutions, považuje za potrebné vydať verejné vyhlásenie k súčasnému dianiu v kultúre.

Knižnice ako aj zástupcovia našej profesie sú neoddeliteľnou súčasťou kultúry. Fenoménu, ktorý nikdy nemohol a nemôže fungovať oddelene, naopak je navzájom prepojený. Aj preto so znepokojením vnímame niektoré z krokov zo strany Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Ako súčasť celosvetovej profesionálnej komunity zastávame názor, že riadenie kultúry si vyžaduje odborný, pragmatický a pozitívny prístup zameraný ako na tvorcov, sprostredkovateľov a uchovávateľov kultúry, tak aj na jej prijímateľov.

Úlohou kultúry nie je vyhraňovanie sa voči tomu, čo je iné. Sama osebe nemôže byť zameraná len na národný aspekt, ktorý odkazuje iba na našu minulosť s nemalou dávkou sentimentu. Zastávame názor, že hlavnými úlohami kultúry a samozrejme aj jej predstaviteľov, sú tolerancia, kultivácia komunikácie na rôznych úrovniach, osobný rozvoj a prienik v tom, čo nemá svoje hranice a dokáže spájať. Ako odborníci z oblasti problematiky čítania vieme, že čitateľa neformujeme iba tým, že mu vypožičiame knihu a jeho čitateľskú gramotnosť neposilníme nútenou návštevou podujatia s dramatizovaným čítaním. Naopak, je to dlhodobý koncepčný proces, ktorý je v dnešnej dobe veľmi náročný a presahuje jednu profesiu. Máme za to, že obdobne je to aj s budovaním národnej, či národnostnej identity. Tá musí byť nevynútená, komplexná a kontinuálna, pričom zahŕňa minulosť, širokospektrálnu rozmanitú súčasnosť a veríme, že aj prijateľne pozitívnu budúcnosť. A na budovaní takejto ucelenej identity jednotlivcov sa svojou činnosťou v nemalej miere podieľajú aj knižnice.

Všetky medzinárodné ako aj slovenské profesijné manifesty zhodne deklarujú, že knižnice a informačné pracoviská musia zabezpečovať rovnaký prístup k materiálom, zariadeniam a službám pre všetkých používateľov bez rozdielu. Nesmie zo strany inštitúcií a ich pracovníkov dochádzať k diskriminácii alebo vylučovaniu z akéhokoľvek dôvodu vrátane rasy, národnostného alebo etnického pôvodu, pohlavia alebo sexuálnych preferencií, veku, zdravotného postihnutia, náboženstva alebo politického presvedčenia. Vyhlasujeme, že ako predstavitelia knihovníckej profesie chceme a musíme na týchto všeobecne platných princípoch zotrvať.

Pracovníčky a pracovníci v kultúre, prirodzene aj v knižniciach, vykonávajú častokrát svoju prácu nad rámec povinností. Dehonestácia výkonov ktoréhokoľvek z nich len prispieva v celospoločenskom diskurze k mylnému a skreslenému obrazu o ich práci a neopodstatnenosti ich prínosu k rozvoju spoločnosti. Takéto konanie sa pretavuje do celospoločenského vnímania kultúry a prispieva k znižovaniu už aj tak podpriemerného spoločenského statusu všetkých aktérov v kultúre. Práve Ministerstvo kultúry SR by malo stáť na strane tých, ktorí v celej svojej rôznorodosti spadajú pod jeho gesciu. Nie odvolávanie, či účelové zmeny pravidiel fungovania jednotlivých subjektov kultúry, ale hľadanie spoločných riešení a východísk s odborníkmi a riadiacimi pracovníkmi v kultúre, ktoré sú postavené na princípe opomenutia politických preferencií jednej ako aj druhej strany, je najväčšou výsadou kultivovaného spravovania tak zložitého „organizmu“ akým kultúra je.

Ako zástupcovia knihovníckej profesie nespochybňujeme princípy demokracie platné vo svojich mechanizmoch, ktoré je nevyhnutné dodržiavať. Akceptujeme a chápeme aj snahy o napĺňanie programových cieľov jednotlivých vlád. Po dlhých rokoch stagnácie by sme naopak boli radi, aby sa ich súčasťou stali stratégie a vízie aj pre našu oblasť, ktoré presahujú hranice jedného volebného obdobia a zaručujú ich rozvoj. Doteraz sa tak nestalo a už niekoľko desaťročí zostávame zacyklení vo svojich problémoch. Iba rozmanitá a sebavedomá kultúra a zvlášť knižnice, môžu vo svojej kontinuálnej činnosti prispievať k posilňovaniu demokracie, imunizovať vplyv dezinformácií, akcentovať silu vedeckých poznatkov a rozvíjať intelektuálnu slobodu jednotlivcov. A to sa dá docieliť len vo vzájomnej zhode ako zákonodarnej a výkonnej moci prostredníctvom vytvorenia priaznivých podmienok, tak každodennej práci všetkých odborníkov a profesionálov z oblasti umenia a kultúry.

Veríme, že v krátkom čase dôjde k upokojeniu situácie. Vyzývame všetkých aktérov v kultúre i politické elity k vzájomnému rešpektu a ku komunikácii, ktorá je založená na princípoch tolerancie, vzájomnej kooperácie a najmä na skutočnej odbornosti, pretože niet inej cesty.

Výbor Spolku slovenských knihovníkov a knižníc

V Košiciach, 15. augusta 2024

Vyhlásenie vo formáte pdf

 

 

Informácie pre

Trendy v oblastiach

Prečítajte si

Anketa

Info mailom

Napíšte Vašu e-mailovú adresu a budete dostávať pravidelné správy z InfoLib.

Spät

Naši partneri