Dátum: 05.05.2024
  • Tlačiť stránku
  • Archívny InfoLib
  •  
  •  
  • rss

Spät

Luxemburské uznesenie CENL o digitalizácii európskeho kultúrneho dedičstva

28.12.2005
Konferencia európskych národných knižníc CENL na svojom výročnom zhromaždení, ktoré sa konalo 30. septembra 2005, prijala uznesenie o digitalizácii európskeho kultúrneho dedičstva. V decembri 2005 bolo toto uznesenie schválené Radou CENL a 5. decembra 2005 Výkonným výborom CENL.

Konferencia európskych národných knižníc (CENL – The Conference of European National Libraries) zastáva názor, že digitálne knižnice a digitalizácia kultúrneho a vedeckého dedičstva uľahčujú prístup k obsahu a podporujú tak celoživotné štúdium a výskum, ako aj vzdelávanie a trávenie voľného času. Z tohto dôvodu CENL výrazne podporuje spoločný a rozsiahly prístup európskych národných knižníc a ostatných významných kultúrnych inštitúcii k digitalizácii.

CENL plne podporuje Lundské zásady, ktoré vyzdvihujú hodnotu a dôležitosť európskeho digitalizovaného kultúrneho a vedeckého obsahu. CENL verí, že kultúrna rôznorodosť a mnohojazyčnosť sú základnými hodnotami európskej kultúry. Pre podporu uvedomenia si hodnoty kultúrnej a jazykovednej rozmanitosti je nevyhnutné, aby bohaté zbierky európskych národných knižníc a ostatných kultúrnych inštitúcií boli uverejnené na internete, keďže toto je základná prístupová cesta k informáciám z minulosti, prítomnosti a budúcnosti.

Vytvorením Európskej knižnice CENL ponúka modelovú platformu a organizačný systém za účelom spolupráce medzi národnými knižnicami a koordinácie národných iniciatív na európskej úrovni a vyhýba sa tak duplicitnej práci. CENL je odhodlaná presadzovať rozvoj siete digitálnych činností ako aj propagáciu a výmenu skúseností o dlhodobej ochrane a uchovávaní digitálnych a digitalizovaných objektov. Európska knižnica je ideálnym miestom prístupu k digitalizovaným materiálom národných knižníc a ostatných európskych kultúrnych inštitúcií.

CENL sa bude aktívne zaoberať návrhmi z porád zainteresovaných subjektov na pôde Direktorátu pre informačnú spoločnosť a médiá a bude sa snažiť stať sa kľúčovým hráčom vo všetkých nadväzujúcich iniciatívach. Na dosiahnutie svojich cieľov bude CENL vyhľadávať ďalšie finančné prostriedky a partnerstvá. Vzhľadom na vzrastajúcu dôležitosť, ktorá sa pripisuje verejným/súkromným partnerstvám pri činnosti digitálnej knižnice, sa CENL bude snažiť formulovať základný súbor rokovacích pravidiel, a tým podporovať knižnice v ich cieli udržiavať rovnováhu medzi požiadavkami súkromného sektora a vlastnými verejnoprospešnými zodpovednosťami, ktoré sú spojené so správou národných zbierok. CENL sa postará o to, aby všetky nové dohody brali na vedomie požiadavky nositeľov práv.

Informácie pre

Trendy v oblastiach

Prečítajte si

Anketa

Info mailom

Napíšte Vašu e-mailovú adresu a budete dostávať pravidelné správy z InfoLib.

Spät

Naši partneri